The Bla Bla Face only facebook news

Арсен Аваков

Арсен Аваков - Міністр внутрішніх справ України

Арсен АваковМіністр внутрішніх справ України

Mar
28
2016
12:05
Арсен Аваков

На выходных дал интервью Сергій Щербина для телеканала Єспресо TV о текущем коалиционном кризисе:

- Головною темою цього тижня буде можлива зміна Кабміну . Зокрема, президент Петро Порошенко заявив про те, що вже цього тижня ВР має призначити новий склад Кабміну . Як ви думаєте, це станеться?

- Я думаю, що треба ставити це питання не так, що зміна Кабміну врятує країну . Нам треба знаходити рішення у нинішній політичній кризі, яка є . І, перш за все, це не перестановка доданків . Треба говорити більш прямо . Ми маємо знайти механізм, як продовжувати робити непопулярні реформи, навіть у такій ситуації протиріч, яка зараз є.

Я не знаю жодного уряду, який робив би реформи і був популярним . Я не знаю жодного відомого реформатора, який мав би підтримку у своїй країні . Починаючи від Черчилля і закінчуючи Бальцеровичем і багатьма тими спеціалістами, які до нас приїжджають.

Зараз наступив період, коли склалася точка зору, що замінивши склад уряду, можна вирішити якісь серйозні проблеми . Насправді, можливо, треба змінити склад уряду, але треба визнати світогляд цього часу, філософію реформ, які треба робити.

Нам треба зрозуміти, що в нас не буде легкого року . Ні цього, ні наступного . Але якщо ми хочемо мати майбутнє, красиве, ясне, зрозуміле і жити щасливими людьми у красивій країні, багатими, то нам потрібно сьогодні зчепити зуби і дещо зробити . Не дуже популярне.

- Що саме?

- Цим займався Яценюк і його уряд . Сьогодні на Яценюка зійшлися всі негативи, які тільки може собі уявити людина розстроєна, розчарована, втомлена . Кожен з нас втомився після Революції Гідності, від війни, від проблем, від всього іншого . Дуже легко показати картинку і сказати – це вони винні . На жаль, все складніше.

Але "Народний фронт", Яценюк, більшість відповідальних людей дуже ясно розуміють, що це динаміка . Треба щось змінювати . "Народний фронт" запропонував зміни в складі Кабміна, нову програму, зовсім не найслабшу, новий склад Кабміну, який трошки змінює акценти . І ми бачимо, що для цього немає підтримки в парламенті.

Дуже важко робити реформи, коли закони не голосуються . Дуже важко робити реформи, коли тебе постійно атакує суспільна думка, і всякому ресурсу є межа . Можливо, така межа настала . Але для того, щоб ефективно рухатися далі, а не кинути країну у буремні часи безкінечних перевиборів, коли не завершені бойові дії, коли в нас є ворог і світова криза зовсім не слабенька, то запропонована конструкція.

Її запропонував нинішній прем’єр Арсеній Яценюк, дуже ясно висловившись, що не тримається за своє крісло прем’єр-міністра . Її запропонував "Народний фронт" . 226 людей у парламенті, які зможуть запропонувати дієздатну коаліцію, сформувати дієздатний Кабмін, і ми будемо мати якийсь час для продовження реформ.

Адже що нам потрібно? Мета не в тому, щоб сподобатися людям . Мета у тому, щоб продовжувати робити потрібні речі, хоча вони дуже болючі . Скільки часу буде в наступного уряду? Цього я не знаю . Це залежить від мудрості людей, у тому числі і від точності кроків цього уряду . Зовсім не хочеться витрачати цей час на міжусобиці та політичні чвари.

Я багато разів говорив про себе . Я залишатимуся міністром внутрішніх справ доти, доки буду мати можливість робити реформи . Якщо такої можливості в мене не буде, який сенс мені сидіти і робити вигляд, що я щось роблю?

- Скільки у вас часу, на вашу думку?

- Я скажу таку сумну річ… На мій погляд, перше вікно можливостей вже закрилося.

- Коли?

Я думаю, у жовтні минулого року . Коли ціла низка політичних сил ухвалили рішення, що їм час очолити процес, їм час почати розвалювати нинішню коаліцію, нинішній уряд, який робить реформи . Вони вирішили, що настав момент реалізації власного політичного его.

Це об’єктивний процес, тут я не намагаюся когось сильно звинуватити або сказати, що ми – ангели . Ні . Але тоді закінчилося перше вікно реформ, і ми в ньому багато зробили . Подивіться на закордонних експертів, і вони вам скажуть, що ми зробили дуже багато в цій країні . Подивіться на наших, і вони скажуть – жах.

Це просто об’єктивний процес . Це адекватне відображення часу . Політично дуже зручно піти і перекласти відповідальність на будь-кого іншого . Державна позиція в іншому . Покажіть дієздатний уряд, який в стані прийняти справи, і вони будуть передані новому уряду . Для цього – 226 голосів, воля ключових політичних гравців, програма дуже важливі, і ми підемо далі.

- Чи є зараз у парламенті 226 голосів за новий уряд?

Я цього не знаю . Я знаю, що в нас нещодавно оголосив глава найбільшої фракції БПП і Володимир Гройсман про те, що коаліції начебто немає . Ми побачимо на найближчому засіданні Верховної Ради, чи є ця коаліція, чи її немає . В тому числі і в складі БПП, "Народного фронту" і ще там когось, можливо, хтось повернеться, хтось лишиться, окремі члени.

Ця коаліція має мати волю підписатися під програмою подальших реформ, непопулярних . Де є задоволення вимог МВФ, де є наступна корекція тарифів і цілий ряд структурних реформ . Де спонсори керівництва політичних партій мають лишитися в стороні.

- Корекція тарифів у бік збільшення, чи у бік зменшення?

Я не бачу зменшення . Ми сьогодні платимо за радянський та пострадянський популізм . Але є механізми, як зробити так, щоб збільшити тариф з одного боку, а з іншого боку зробити так, щоб люди від цього не постраждали . 13 мільйонів людей за минулий рік отримали субсидії . І жодним чином не постраждали від начебто підвищених тарифів.

Ми успішно пройшли зиму і перший рік, коли ми не отримували російський газ . Ми без "Газпрому" пройшли . "Нафтогаз", який пройшов реформу, став вперше компанією, яка має "зеро" дотацій . А до цього це було 100 мільярдів дотацій . І таких речей є певна кількість . Але час такий, що це не буває отак і зразу . Треба йти крок за кроком.

Тому, якщо ми повертаємося до політики, ясною є коаліційна угода, зрозуміла програма реформ, 226 голосів, програма уряду, склад уряду . Це стійка політична конструкція, в якій можна жити . Не можна займатися взаємоборотьбою кожні три дні . Тому що треба займатися роботою.

- Якою ви бачите цю фактично нову коаліцію у Верховній Раді, хто має стати її членами?

- Багато варіантів немає . Є ядро майбутньої коаліції – це "Народний фронт" та Блок Петра Порошенка . Тому якщо існує взаємоборотьба між двома позиціями, є механізм вирішення – дострокові вибори . Якщо ці дві найбільші політичні сили мають волю врахувати точки зору кожного і виходити на спільну роботу, буде коаліція в Раді, будуть реформи.

- Але "Народний фронт" та БПП мають разом лише 216 голосів.

- Так.

- Треба добрати ще 10 голосів до мінімального порогу коаліції . Є дуже багато юридичних суперечок щодо того, яким має бути членство в коаліції – окремих депутатів, чи фракцій . Якою є ваша позиція?

- Я думаю, що в Конституції достатньо ясно написано, що 226 голосів мають складатися з фракцій . Тобто якщо в нас на сьогодні у двох фракцій 226 голосів немає, то має бути третя фракція.

- Це може бути хтось з колишніх членів коаліції?

- Радикальна партія, "Самопоміч", "Батьківщина" – хтось з трьох може ухвалити рішення . Коли є 226 з трьох, до цього можна додавати індивідуальне членство . У всіх інших випадках – не можна . Ми не можемо собі дозволити створювати коаліцію а-ля Янукович, вербуючи "тушками" . Так не можна . І це принципове питання.

- Тобто для вашої політичної сили це принципово – 226 голосів із фракцій?

- Так, це принципово . Ми допускаємо індивідуальне членство лише після того, як, згідно з Конституцією, буде 226 голосів у складі фракцій.

- Ви берете участь у багатьох стратегічних нарадах . Зараз йдуть переговори з Олегом Ляшком, чи з Юлією Тимошенко, чи з Андрієм Садовим щодо входження до коаліції?

- Так, звичайно, формат політичних переговорів дуже різноманітний . І йдуть найрізноманітніші форми консультацій . Активну участь беруть і лідери фракцій, і лідери політичних сил, і президент, і прем’єр . Ці розмови є.

Я сьогодні готовий допустити, що Радикальна партія Олега Ляшка або "Батьківщина" Юлії Тимошенко допускають входження у коаліції . Ми маємо ясну позицію "Самопомочі", яка заявила, що не бачить перспектив в цьому . Але ці дві партії можуть . Якщо більше двох, то є варіант стійкої коаліції.

- Запитаю у вас прямо: що вони просять взамін?

Це політичний процес . Кожна партія оцінює, що вона хоче отримати взамін або хоче отримати позицію . Для нас, які мають позицію прем’єра, низки міністрів, дуже важливо, щоб процес реформ, який почався, не обірвався . Ми не проголосуємо за будь-якого прем’єра, за будь-який склад уряду, за будь-яку коаліцію.

Для нас є принципове обмеження . Якщо ми бачимо, що ці люди готові підтримати той пакет реформ, який нас влаштовує, ми за них проголосуємо . Якщо ні, "Народний фронт" не буде входити до такої коаліції . Немає жодного сенсу тримати владу і триматися коаліції, яка не реалізовує свою мету.

Менші фракції – це і "Батьківщина", і Радикальна партія – мають свої вимоги, їх озвучують . Деякі з них, мені здається, не дуже співпадають з нашою позицією.

- Які?

- Наприклад, я часто чую популістські заяви про необхідність зниження тарифів . Я би також хотів знижувати тарифи і жити у казковому світі з кисільними берегами . Або, як Сталін, знижувати кожен рік ціну на сіль на одну копійку . Але ми живемо в іншому світі, який вимагає жертв зараз, щоби потім жити гармонійно . Тому я думаю, що наступив момент відповідальності політиків.

- Якими є кадрові вимоги цих фракцій? Вони хочуть якісь посади?

- Я вам скажу наступним чином . Я взагалі бачу лише два варіанти розвитку подій, коли є коаліція . Це новий уряд на чолі з прем’єр-міністром Яценюком і новий уряд на чолі з іншим прем’єр-міністром.

І коли ми говоримо про уряд на чолі з Яценюком, я можу розмірковувати про склад уряду . Тому що тут мені більш-менш зрозуміла конфігурація.

Коли буде новий прем’єр-міністр пропонувати конфігурація, якщо є 226 голосів, то, напевно, треба його запитати про це, тому що він буде формувати свою відповідальність.

- Давайте поговоримо про конфігурацію Яценюка.

- Якщо ми говоримо про уряд Яценюка, про переформатування цього уряду, про яке Яценюк заявив багато разів, і ми вже втомилися про це говорити . Ми бачимо кілька красивих, ясних позицій для нас . Вони полягають в тому, щоб ми запропонували першим віце-прем’єром – міністром фінансів Наталію Яресько.

Ми запропонували зміну кількох міністрів нинішнього уряду, зокрема, міністра енергетики, заміщення вакансій міністра екології, міністра охорони здоров’я…

- Міністра економіки?

- В нашому уряді ми передбачали, що Мінекономіки буде трансформоване . Частина його перейде Мінфіну, частина - Мінекології, частина – вийде як окрема служба, яку зараз очолює Наталя Микольська, зовнішній торговий представник України за кордоном.

- Тобто ви пропонуєте розформувати Мінекономіки?

- В тому вигляді, в якому воно зараз є, нам видається, що було б ефективніше, якби воно діяло дещо за іншою моделлю, яка ближче до американської . І ціла низка таких пропозицій в нас є.

Не дуже коректним є мені в інтерв’ю називати прізвища, тому що все ж таки це серйозні, відповідальні люди . Це відповідальний крок політиків . Коли така композиція коаліції в парламенті складеться, ми будемо про це говорити серйозно.

- Головне прізвище назване – це Наталія Яресько . Вона погоджується?

- Наталія Яресько наш товариш по уряду . Ми з нею це обговорювали . Мало місце достатньо широке обговорення її активної публічної позиції, і ми з нею обговорювали, що вона зможе взяти на себе блок економічних реформ, блок фінансової роботи . У тому числі і частину Мінекономіки, планової фінансової роботи, бюджетний, податковий та інші компоненти . Це було б дуже гармонійно.

- Пані Яресько погодилася? Так чи ні?

Ми з нею це обговорювали і достатньо активно . Це була для неї, мені здається, одна з достойних альтернатив.

 

Last Five Posts

Арсен Аваков - Міністр внутрішніх справ України

Арсен АваковМіністр внутрішніх справ України